Protetyka

TWÓJ UŚMIECH MOŻE BYĆ JESZCZE ŁADNIEJSZY

Świadczymy usługi z zakresu protetyki stomatologicznej

Protetyka stomatologiczna to dział stomatologii zajmujący się odtwarzaniem prawidłowej czynności i budowy całego układu stomatognatycznego, w którego skład wchodzą jama ustna z zębami, mięśnie, nerwy oraz stawy skroniowo-żuchwowe.
W protetyce stomatologicznej wyróżniamy dwa podstawowe typy uzupełnień protetycznych: uzupełnienia stałe i ruchome.

W zakresie protetyki wykonujemy:

KORONY PEŁNOCERAMICZNE

Wysokie wymagania estetyczne stawiane uzupełnieniom protetycznym spowodowały szereg badań prowadzących do znalezienia rozwiązania protetycznego, które najlepiej będzie naśladowało naturalne szkliwo zęba.

Obecnie uzupełnienia pełnoceramiczne zaliczane są do najlepszych. są częściowo przezierne (dzięki czemu wyglądem przypominają szkliwo i nie powodują ciemnienia przyległych tkanek), nie wywołują uczuleń.


KORONY PORCELANOWE

Korony porcelanowe nie zawierają podbudowy metalowej i dzięki temu można uzyskać idealny efekt naśladujący naturalny, zdrowy ząb.

LICÓWKI PORCELANOWE

Licówki porcelanowe to bardzo cieniutkie płatki porcelany dentystycznej, które przykrywają niedoskonałości zębów, poprawiają ich kształt, barwę, ubytki tkanki wywołane np. zaburzeniem rozwoju, urazem, starciem, erozją.

Ukrywają obecność wypełnień kompozytowych. Oczywiście licówkami porcelanowymi pokrywa się wyłącznie zęby zdrowe lub po wyleczeniu ubytków próchnicowych.


MOSTY

Mosty protetyczne pozwalają odbudować brakujące zęby, wykorzystując pozostałe zęby własne pacjenta.

Mosty protetyczne zbudowane są z dwóch elementów - filarów i przęsła. Filary to dwie lub więcej korony zębowe, które są mocowane na odpowiednio oszlifowanych zębach własnych pacjenta, znajdujących się między luką zębową. Z kolei przęsła to korony zębowe połączone z filarami, które mają zostać wstawione w miejsce brakujących zębów. Mosty protetyczne są mocowane na stałe i dzięki temu dają większy komfort niż ruchome protezy.


PROTEZY SZKIELETOWE

Proteza szkieletowa jest wstawiana do jamy ustnej w celu odtworzenia zniszczonych lub utraconych zębów.

Mocuje się ją na specjalnych klamrach, które gwarantują stabilność oraz uniemożliwiają poruszanie pozostałych zębów. Może być także utrzymywana metodą bezklamrową.


PROTEZY NYLONOWE

Proteza zębowa nylonowa należy do protez zębowych termoplastycznych, które zastępują braki w uzębieniu. Jest zbudowana z elastycznego, odpornego na złamania i zniszczenia tworzywa – nylonu.

Można ją założyć pacjentowi pod warunkiem, że posiada on chociaż jednego własnego zęba. Protezy nylonowe są ruchome, tzn. że nie są przymocowane do dziąseł na stałe, można je wyjmować, a nawet należy to robić na noc po całym dniu użytkowania.


PROTEZY AKRYLOWE

Protezy akrylowe są najtańszą wersją protez. Stosowane w przypadku bezzębia lub przy dużych ubytkach, są protezami ruchomymi, o które pacjent musi sam zadbać.

Górna część w całości pokrywa podniebienie, dolna – dopasowana do języka – utworzona jest w kształcie podkowy. Wydłużony zostaje okres przyzwyczajania się do tego typu szczęki ze względu na niższy poziom wygody w porównaniu do innych rodzajów protez.


LECZENIE BRUKSIZMU

Bruksizm czyli niekontrolowane zgrzytanie zębami podczas snu oraz zaciskanie szczęki jest problemem coraz większej liczby osób. 

Jednym z etapów leczenia nieprawidłowego zwarcia szczęk jest nałożenie tzw. szyn relaksacyjnych – przezroczystych nakładek na zęby, które uniemożliwiają ich zaciskanie. Nakładka, wykonana przez nas po pobraniu wycisku jest nasuwana na zęby górne i chroni je przed tarciem o zęby dolne.

Bema 6a

68-100 Żagań

Zapytaj o termin

kontakt@stomprot.pl

Godziny otwarcia:

Pn:        09:00 - 15:30

Wt - Pt: 13:00 - 18:00

UWAGA

Gabinet nieczynny do 2 sierpnia 2023