Protezy szkieletowe

PROTETYKA

PROTEZY SZKIELETOWE

Proteza szkieletowa to jeden ze sposobów na uzupełnienie braków zębowych w jamie ustnej.
Komfort użytkowania protez szkieletowych jest o wiele wyższy niż niż protez akrylowych, ale nie taki, jak koron czy mostów. Jakie są wady i zalety protez szkieletowych?


CHARAKTERYSTYKA


Proteza szkieletowa jest ruchomym uzupełnieniem protetycznym. Zastosowanie znajduje w przypadku częściowych braków zębowych. Tak więc, tego typu proteza wykonywana jest u pacjenta, który posiada w jamie ustnej jeszcze kilka zębów, ale niemożliwa jest odbudowa utraconych tkanek z użyciem koron lub mostów. Pozostające w jamie ustnej zęby, w ocenie lekarza, muszą stwarzać odpowiednie warunki do wykonania tego typu protezy. Konstrukcja protezy składa się z elementów metalowych pokrytych w wybranych miejscach akrylem. W skład protezy wchodzą różnego rodzaju klamry utrzymujące protezą na właściwym miejscu, elementy podpierające oraz zaczepy, zatrzaski.

Konstrukcja protezy jest indywidualnie projektowana, do warunków panujących w jamie ustnej pacjenta. Wszystkie z zastosowanych elementów mają na celu lepsze utrzymanie protezy we właściwym miejscu, nawet w trakcie przyjmowania pokarmów, a także bardziej fizjologiczne przenoszenie sił żucia. W protezach częściowych (lub całkowitych) akrylowych wszystkie siły wyzwalane w trakcie żucia przenoszone są na błonę śluzową jamy ustnej. W przypadku protez szkieletowych, dzięki zastosowaniu elementów podpierających, część wyzwalanych sił zostaje przeniesiona na pozostające w jamie ustnej zęby. A więc proteza działa w sposób bardziej fizjologiczny niż proteza akrylowa.

Opinie pacjentów użytkujących wcześniej protezy częściowe akrylowe osiadające wskazują, że protezy szkieletowe są dla nich wygodniejszym rozwiązaniem. Dzięki zastosowaniu metalu, proteza ma znacznie mniejsze rozmiary przez co staje się nieco bardziej komfortowa w użytkowaniu. Dzięki mniejszym rozmiarom i większej stabilności codzienne czynności jak mowa czy spożywanie posiłków stają się mniej uciążliwe.

Dodatkowo prawidłowo wykonana proteza szkieletowa jest łatwiejsza w utrzymaniu czystości niż jej akrylowy odpowiednik. Sprawia to, że ryzyko infekcji grzybiczych co związanych z jej użytkowaniem spada.

Konstrukcja metalowa protez szkieletowych jest bardziej wytrzymała niż protez akrylowych. Przez co odporność na urazy mechaniczna tych pierwszych jest większa.


ZAKŁADANIE


Jeżeli lekarz stwierdzi odpowiednie warunki do wykonania protezy szkieletowej, do oddania gotowej protezy czeka cię jeszcze kilka wizyt. Zwykle jest to od 3 do 5 wizyt, w zależności od warunków panujących w jamie ustnej. Przed przystąpieniem do pracy, pozostające w jamie ustnej zęby powinny zostać wyleczone, a te które zostały zakwalifikowane do ekstrakcji należy usunąć.

Pierwsza wizyta to wizyta diagnostyczna. Po dokładnym zbadaniu pacjenta lekarz przedstawia plan leczenia. Po akceptacji planu przez pacjenta, na specjalnych łyżkach zostają wykonane wyciski wnętrza jamy ustnej. Wyciski przesyła się do pracowani technika dentystycznego, gdzie na ich bazie sporządza się odlewy gipsowe.

Kolejna wizyta to kontrola metalowego szkieletu wykonanego przy współpracy lekarza i technika oraz tzw. rejestracja zwarcia, czyli sposobu w jaki zęby górne i dolne kontaktują się ze sobą. Na tej wizycie zostaje dobrany odpowiedni kolor zębów do protezy.

Trzecia wizyta to kontrola próbnej protezy, po tym etapie pozostaje jeszcze jedna wizyta w celu odebrania gotowego uzupełnienia protetycznego. Po odebraniu protezy i rozpoczęciu jej użytkowania powinniśmy zgłaszać się regularnie o gabinetu stomatologicznego na wizyty kontrolne.


STOSOWANIE


O gotową protezę szkieletową należy odpowiednio dbać. Obowiązkowy jest czyszczenie zębów i dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej. Zaleca się, aby po każdym posiłku protezy były oczyszczane z resztek pokarmowych. Podobnie przed spoczynkiem nocnym proteza powinna zostać dokładnie oczyszczona. Można w tym celu użyć szczoteczki do zębów i pasty o niskim współczynniku ścieralności lub specjalnie dedykowanych do tego celu środków dostępnych w drogeriach i aptekach. Protezy należy przechowywać na sucho, a przed ich ponownym założeniem o poranku dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą.

 

źródło: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/stomatologia/proteza-szkieletowa-zalety-i-wady-aa-7UXx-Yy6o-N6qc.html

Bema 6a

68-100 Żagań

Zapytaj o termin

kontakt@stomprot.pl

Godziny otwarcia:

Pn:        09:00 - 15:30

Wt - Pt: 13:00 - 18:00

UWAGA

Gabinet nieczynny do 2 sierpnia 2023