Protezy akrylowe

PROTETYKA

PROTEZY AKRYLOWE

Wielu ludzi nie dba o swoje zęby w sposób prawidłowy i należyty, co skutkuje ich szybkim psuciem się.
Niektórzy ludzie omijają stomatologa szerokim łukiem, prawie nigdy nie korzystając z jego usług. Niestety takie postępowanie może nieść ze sobą bardzo poważne konsekwencje na przyszłość, czyli utrata zębów. Jedyne co może pomóc na brak zęba, to protezy, jedną z nich jest proteza akrylowa.


CHARAKTERYSTYKA


Protezy zębowe mają za zadanie zastąpić ubytki zębowe w jamie ustnej. Jak wiadomo zęby pełnią bardzo ważną rolę, ponieważ są odpowiedzialne za prawidłowe i dokładne miażdżenie pożywienia, a także za jego odgryzanie. Brak któregokolwiek z zębów stanowi poważny problem dla innych, gdyż to pozostałe zęby narażone są na choroby i szybsze psucie.

Aby zapobiec takiemu stanowi, można skorzystać z protez zębowych, które wstawiane są w miejsce brakującego zęba. Na rynku dostępne jest wiele rodzajów takich zamienników, bardzo powszechne są protezy akrylowe.

Ze względu na to, że protezy akrylowe są najtańszymi z dostępnych, to nie są na stałe przytwierdzone do dziąsła, a są wyjmowane. Takie protezy są w kształcie podkowy, do której przymocowany jest dany ubytek. Protezę akrylową wsadza się do jamy ustnej i dokładnie dostosowuje, tak by dobrze leżała. Niestety do tego typu protezy jest się ciężko przyzwyczaić, ponieważ stanowią spory dyskomfort dla pacjenta. Ponadto o taką protezę należy codziennie dbać i pamiętać o jej zakładaniu.


WYKONANIE


Jeżeli chcemy skorzystać z protezy akrylowej, to pierwsze co musimy zrobić, to udać się do stomatologa. Najprawdopodobniej lekarz oceni stan uzębienia i zleci badania rentgenowskie, by dokładnie poznać stan zębów i jamy ustnej pacjenta. Po zapoznaniu się ze zdjęciami, stomatolog przystępuje do wykonania odcisków szczęki górnej i dolnej, po to, aby jak najlepiej wykonać przyszłą protezę akrylową.

Na kolejnej wizycie, po około tygodniu, lekarz wraz z pacjentem dobiera kolor protezy. Następnie przymierzana jest wstępna, próbna proteza. Na tej wizycie pacjent może zgłaszać swoje uwagi, by na kolejnej wizycie proteza była ostatecznie gotowa i dopasowana. Na ostatniej wizycie proteza akrylowa jest ostatecznie gotowa i następuje jej mierzenie, lekarz dentysta daje pacjentowi uwagi, w jaki sposób należy postępować z nową protezą, a także informuje o wizytach kontrolnych, na które pacjent powinien się stawiać.
Dla osób, które są uczulone na akryl stomatolodzy stosują specjalny materiał antyalergiczny. Istnieje też możliwość otrzymania protezy szybciej (w ciągu 12 godzin), stosowana jest tylko wtedy, gdy u pacjenta występują bardzo duże ubytki zębowe, powstałe w szybkim czasie.

 

źródło: https://portal.abczdrowie.pl/proteza-akrylowa-charakterystyka-koszt-wykonanie

Bema 6a

68-100 Żagań

Zapytaj o termin

kontakt@stomprot.pl

Godziny otwarcia:

Pn:        09:00 - 15:30

Wt - Pt: 13:00 - 18:00

UWAGA

Gabinet nieczynny do 2 sierpnia 2023