Piaskowanie zębów

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA

PIASKOWANIE ZĘBÓW

Piaskowanie zębów to zabieg dentystyczny polegający na usuwaniu osadów nazębnych i nieestetycznych przebarwień za pomocą tzw. piaskarki.
Piaskowanie pomaga w walce z kamieniem nazębnym, jest zabiegiem uzupełniający po skalingu.

CHARAKTERYSTYKA


Piaskowanie zębów to zabieg dentystyczny, który polega on na usuwaniu płytki nazębnej, wszelkich osadów i przebarwień z powierzchni zębów za pomocą tzw. piaskarki, czyli specjalnego urządzenia, które kieruje strumień piasku dentystycznego na zęby.

 

Jak powstaje płytka nazębna?

Płytka nazębna to lepki osad, czasami o brązowym zabarwieniu, powstały z resztek pokarmu wymieszanych z obumarłymi komórkami błony śluzowej, drobnoustrojami i bakteriami, który zalega na powierzchni zębów. Bakterie wchodzące w skład płytki wywołują choroby dziąseł, np. zapalenia dziąseł i paradontozę oraz wytwarzają kwas, który atakuje szkliwo zębów i przyspiesza powstawanie ubytków próchnicowych. Szczoteczka do zębów nie jest w stanie wyczyścić wszystkich trudno dostępnych miejsc, w których szybko gromadzi się płytka bakteryjna, dlatego regularnie należy wykonywać piaskowanie. Piasek dentystyczny dociera do wszystkich nawet najdrobniejszych szczelin i usuwa wszystkie szkodliwe osady i przebarwienia, a tym samym minimalizuje ryzyko powstania chorób zębów i dziąseł.

 

Ważne

Piaskowanie nie jest w stanie usunąć trwałych przebarwień, takich jak wrodzone zaburzenia rozwojowe szkliwa, przebarwienia poantybiotykowe czy początkowe plamy próchnicowe.


PRZEZNACZENIE


Piaskowanie zębów jest przeznaczone dla:

  • palaczy,
  • osób pijących dużo kawy i herbaty,
  • osób noszących aparaty ortodontyczne,
  • posiadaczy tzw. stłoczonych zębów,
  • osób, które zdecydowały się na wybielanie zębów.

Osoby te powinny decydować się na zabieg co kilka miesięcy. Piaskowanie zębów jest zabiegiem profilaktycznym, który wykonuje się co pół roku. Regularne poddawanie zębów piaskowaniu, w celu usuwania drobnych osadów i przebarwień, sprawi, że zapobiegniemy rozwojowi bakterii, chorobom zębów i dziąseł i zachowamy estetyczny wygląd zębów.


PRZEBIEG


Podczas zabiegu piaskarka pod ciśnieniem i z odpowiednią ilością wody rozpyla w jamie ustnej pacjenta drobny proszek. Dzięki temu z łatwością dociera do nawet najbardziej niedostępnych miejsc, takich jak bruzdy na powierzchniach zębów czy przestrzenie międzyzębowe. Następnie zużyty piasek jest odsysany z jamy ustnej przy pomocy ssaka. Cała procedura trwa około 30 minut i kosztuje ok. 120 zł. Po piaskowaniu zębów wskazane jest zastosowanie lakierowania (fluoryzacji) w celu wzmocnienia szkliwa zębowego.


ZALECENIA


Przez pierwsze 3 godziny po zabiegu pacjent powinien wstrzymać się od palenia papierosów, spożywania herbaty, kawy, wina lub innych barwiących napojów, gdyż w tym okresie zęby są podatne na przebarwienia. Po tym czasie można powrócić do normalnego trybu życia. Pacjenci powinni pamiętać jednak, że jeśli chcą jak najdłużej utrzymać efekt estetyczny, muszą zachowywać jak najlepszą higienę jamy ustnej.


PYTANIA I ODPOWIEDZI


 

 

źródło: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/stomatologia/piaskowanie-sposob-na-pozbycie-sie-osadow-nazebnych-i-przebarwien-aa-LMVJ-exim-ymu9.html

Bema 6a

68-100 Żagań

Zapytaj o termin

kontakt@stomprot.pl

Godziny otwarcia:

Pn:        09:00 - 15:30

Wt - Pt: 13:00 - 18:00

UWAGA

Gabinet nieczynny do 2 sierpnia 2023