Wypełnienia kompozytowe

STOMATOLOGIA ESTETYCZNA

WYPEŁNIENIA KOMPOZYTOWE

Wypełnienia kompozytowe są jednymi z najpopularniejszych wypełnień w stomatologii. Są stosunkowo niedrogie i wytrzymują kilka lat na zębie.
Wypełnienie kompozytowe można dopasować kolorystycznie, w związku z czym są niewidoczne. Czy tego typu wypełnienie jest drogie? Czym się charakteryzuje wypełnienie kompozytowe?

CHARAKTERYSTYKA


Wypełnienia kompozytowe doskonale sprawdzają się jako plomba dla wyleczonego zęba. Jeżeli zmagamy się z bólem zęba albo zauważamy, że ząb zmienia barwę na czarną lub kruszy się należy udać się do stomatologa, który powinien niezwłocznie podjąć się właściwego leczenia. Im wcześniej udamy się ze schorzeniem do dentysty, tym lepiej. Jak najszybsze udanie się do specjalisty daje możliwość całkowitego wyleczenia zęba, za pomocą wypełnień. Niestety nieleczone objawy mogą powodować bardzo poważne choroby zęby, a także ich ekstrakcję.

Rodzajów plomb jest kilka. Jednym z nich jest wypełnienie kompozytowe, które jest najczęściej wybieranym wypełnieniem. Wykonywane jest zazwyczaj ze sztucznych materiałów. Wypełnienie kompozytowe daje możliwość dopasowania go najbardziej jak to możliwe do koloru własnego uzębienia. Wypełnienie to wytrzymuje na zębie do maksymalnie 10 lat i często dochodzi do jego odbarwień.


ZAKŁADANIE


Wypełnienie kompozytowe może być założone na zęba, tylko i wyłącznie po wcześniejszym i dokładnych wyczyszczeniu go. Tak przygotowany ubytek oddzielany jest od środowiska jamy ustnej. Następnie usuwane są przebarwienie za pomocą specjalnego preparatu. Środek jest spłukiwany i dokładnie osuszany. Miejsce pokrywane jest preparatem wiążącym. Takie miejsce uzupełnione zostaje wypełnieniem kompozytowym, które kolejno jest naświetlane lampą polimeryzacyjną. Tuż po założeniu wypełnienia kompozytowego miejsce charakteryzuje wysoka estetyka i gładkość. Wypełnienie jest także bardzo szczelne.


ZALETY


Wypełnienia kompozytowe posiadają wiele zalet. Należą do nich:

  • szczelność – dokładnie przylegają do tkanek zęba,
  • wysoka odporność – nie mają prawa się zniszczyć, są niezwykle trwałe,
  • wysoka estetyka – są niemal nie do odróżnienia od naturalnych struktur zęba.

Stomatolog powinien zastosować najodpowiedniejszy rodzaj wypełnienia, a przede wszystkim zadbać o wysoką higienę podczas jego zakładania. Miejsce nie może być wilgotne, brudne i niewyleczone, ponieważ w takim przypadku wypełnienie kompozytowe pozbawione zostanie jakiejkolwiek zalety.


HIGIENA


Aby nie doprowadzić do wstawiania kolejnego wypełnienia, należy dbać o higienę jamy ustnej. Zęby powinny być szczotkowane po każdym posiłku, a dieta powinna być pozbawiona produktów zawierających cukier. Regularne wizyty u stomatologa również są bardzo ważne.

 

źródło: https://portal.abczdrowie.pl/wypelnienie-kompozytowe-charakterystyka-zakladanie-zalety-cena

Bema 6a

68-100 Żagań

Zapytaj o termin

kontakt@stomprot.pl

Godziny otwarcia:

Pn:        09:00 - 15:30

Wt - Pt: 13:00 - 18:00

UWAGA

Gabinet nieczynny do 2 sierpnia 2023