STOMATOLOGIA ESTETYCZNA

KORONY

Korony zębowe służą do rekonstrukcji zębów, które zostały zniszczone w wyniku próchnicy, po leczeniu kanałowym, podczas rekonstrukcji zgryzu.
Korony zębowe mogą być też mocowane na implantach (sztucznych korzeniach zęba) w sytuacjach, gdy odtwarzane są brakujące zęby.


CHARAKTERYSTYKA


Korony zębowe to nakładki/czapeczki nakładane na ząb. Służą do odbudowy zębów - tych zniszczonych, przebarwionych bądź złamanych. Korony zębowe poprawiają kształt, położenie i barwę zębów w sytuacjach, gdy mniej inwazyjne metody nie są skuteczne. To niejedyne zastosowanie koron zębowych.


WSKAZANIA


Jeśli ząb jest bardzo zniszczony, np. w wyniku próchnicy, w zębach martwych - po leczeniu kanałowym, w rekonstrukcji zgryzu, gdy mniej inwazyjne metody nie są możliwe. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest korona zębowa. Korony zębowe w postaci mostów zakłada się także w celu odtworzenia braków w uzębieniu.

Korony zębowe mogą także zabezpieczyć ząb po leczeniu kanałowym albo uchronić go przed złamaniem. Wskazaniem do ich założenia jest także wrodzony brak szkliwa.


ZAKŁADANIE


Korony można mocować na pozostałościach zęba (jeżeli jest zdrowy). Wtedy poddaje się go szlifowaniu, a następnie nakleja na niego koronę, której kolor dobierany jest do pozostałych zębów.

W celu uzupełnienia jednego zęba, koronę można założyć na implantach - sztucznych korzeniach zębów, mających postać tytanowej śrubki zatopionej w kość szczęki. Jednak korony nie są zakładane bezpośrednio na implanty. Najpierw do implantu dokręcany jest specjalny łącznik, a potem do niego dokręcana jest korona.

W celu uzupełnienia większej liczby brakujących zębów, stosuje się mosty protetyczne. Most zbudowany jest z kilku złączonych ze sobą koron mocowanych na filarach, którymi są własne zęby (albo implanty) otaczające lukę, czyli brak zęba. W tym przypadku szlifuje się zęby, na których ma zostać oparty most.


RODZAJE


Istnieje kilka rodzajów koron protetycznych, w zależności od rodzaju materiału, z którego są wykonane.

  • korony pełnoceramiczne - są bardzo estetyczne, niemalże nie do odróżnienia od zębów naturalnych, dlatego stosuje się je do uzupełnień zębów przednich. Ich podstawę stanowi tlenek cyrkonu (korony cyrkonowe)
  • korony porcelanowe na podbudowie metalowej - podstawę takich koron stanowi stal stomatologiczna, na którą napala się porcelanę. Metal nie jest widoczny, gdyż jest ukryty pod porcelaną
  • porcelanowe na podbudowie metalowej złota - ich budowa jest analogiczna do budowy koron na podbudowie metalowej. Są zalecane u pacjentów z bardzo zniszczonymi zębami, ponieważ złoto ma silne właściwości  przeciwpróchnicze
  • akrylowe, kompozytowe - traktuje się jako tymczasowe rozwiązanie, a jako ostateczne wyłącznie u pacjentów, u których nie powinno się zakładać porcelany z powodu twardości tego materiału

PYTANIA I ODPOWIEDZI


 

 

źródło: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/stomatologia/korony-zebowe-sposob-na-przebarwione-i-zniszczone-zeby-aa-P7yx-nBnL-ZASe.html

Bema 6a

68-100 Żagań

Zapytaj o termin

kontakt@stomprot.pl

Godziny otwarcia:

Pn:        09:00 - 15:30

Wt - Pt: 13:00 - 18:00

UWAGA

Gabinet nieczynny do 2 sierpnia 2023