CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA

SKALING

Skaling jest drobnym zabiegiem chirurgicznym stosowanym w profilaktyce próchnicy i paradontozy. Skaling zębów polega na usunięciu kamienia nazębnego ze szkliwa.
Podstawową metodą wykorzystywaną obecnie w większości gabinetów dentystycznych jest tzw. skaling ultradźwiękowy.

CHARAKTERYSTYKA


Skaling jest podstawową metodą usuwania kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych, nad i pod dziąsłami (skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy). Jest to zabieg higieniczny, którego głównym celem jest profilaktyka próchnicy oraz paradontozy (zapalenia przyzębia). Skaling zębów zazwyczaj wykonuje się za pomocą aparatu ultradźwiękowego, niekiedy także z wykorzystaniem urządzeń ręcznych, mechanicznych, laserowych lub przy użyciu środków chemicznych. Skaling jest zabiegiem stosunkowo prostym i zazwyczaj bezbolesnym, choć może powodować dyskomfort u osób o obniżonym progu odczuwania bólu i skłonności do nadwrażliwości zębów. Ze względu na konsekwencje, jakie niesie za sobą osadzanie się kamienia zębowego, stomatologowie zalecają jego usuwanie przynajmniej dwa razy w roku, w szczególności przez osoby palące papierosy i pijące duże ilości kawy oraz herbaty.

 

Skaling, w połączeniu z piaskowaniem, w zdecydowany sposób poprawia estetykę uzębienia. Jednak głównym wskazaniem do przeprowadzania zabiegu są wskazania czysto medyczne. Kamień nazębny, widoczny w postaci ciemnego nalotu, jest zmineralizowaną płytką, która zaczyna się odkładać już kilka godzin od ostatniego mycia zębów i składa się ze związków mineralnych zawartych w ślinie, bakterii próchnicotwórczych, węglowodanów, złuszczonych komórek nabłonka, resztek jedzenia a także związków wapnia i fosforu. Odkładająca się płytka jest główną przyczyną próchnicy,a także paradontozy czy odsłaniania szyjek zębowych. Dopóki nie dojdzie do mineralizacji, usuwanie płytki możliwe jest za pomocą szczoteczki do zębów oraz nici dentystycznych. Po przekształceniu się w kamień nazębny, dochodzi do utwardzenia i silnego związania ze szkliwem. Wówczas jedyną metodą usunięcia osadu staje się skaling.


PRZEBIEG ZABIEGU


Zabieg skalingu przeprowadza się rutynowo w gabinetach stomatologicznych. Podstawowym narzędziem służącym do usuwania kamienia nazębnego jest obecnie skaler ultradźwiękowy, który emitując dźwięki o częstotliwości niezauważalnej dla człowieka, powoduje odpryskiwanie kamienia od powierzchni zęba, nie powodując przy tym uszkodzenia szkliwa i nie naruszając dziąseł. Z tego względu skaling ultradźwiękowy uznawany jest za bardzo bezpieczny i nieinwazyjny. Alternatywnie dla ultradźwięków stosuje się jeszcze oczyszczanie ręczne za pomocą specjalnego dłutka, mechaniczne z użyciem wiertła frezowego, laserowe oraz chemicznie (wykorzystując środek o nazwie perhydrol).  Po usunięciu kamienia, zęby mogą dodatkowo zostać poddane piaskowaniu (o czym więcej za chwilę), wymagają też wypolerowania, które usuwa ewentualne mikrouszkodzenia szkliwa i zabezpiecza zęby przed szybszym osadzaniem się płytki.


PYTANIA I ODPOWIEDZI


 

 

źródło: https://www.medme.pl/artykuly/jakie-efekty-daje-skaling-przeciwwskazania-do-zabiegu,70003.html

Bema 6a

68-100 Żagań

Zapytaj o termin

kontakt@stomprot.pl

Godziny otwarcia:

Pn:        09:00 - 15:30

Wt - Pt: 13:00 - 18:00

UWAGA

Gabinet nieczynny do 2 sierpnia 2023