Kiretaż kieszonek dziąsłowych

CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA

KIRETAŻ KIESZONEK DZIĄSŁOWYCH

Kiretaż to zabieg z zakresu periodontologii, czyli dziedziny stomatologii dotyczącej chorób przyzębia. Polega on na oczyszczaniu kieszonek przyzębnych z kamienia nazębnego.
W zależności od tego, jak głębokie są kieszonki, stomatolog może przeprowadzić kiretaż zamknięty lub otwarty.

CHARAKTERYSTYKA


Kiretaż jest zabiegiem polegającym na dokładnym usunięciu z kieszonek przyzębnych kamienia nazębnego, gromadzącego się tam na skutek niedokładnej higieny jamy ustnej. Jeżeli kamień nawarstwia się i wnika w szczelinę między zębem a dziąsłem, dochodzi do zniszczenia przyczepu nabłonkowego, stanowiącego dno kieszonki, w wyniku czego szczelina się powiększa. Obecność kamienia nazębnego oraz ziarniny w okolicach korzenia zębowego może natomiast powodować stany zapalne. W takich przypadkach nie wystarczą zwykłe zabiegi higienizacyjne, takie jak piaskowanie czy skaling – wówczas stomatolog może zalecić przeprowadzenie kiretażu.

 

Kiretaż zamknięty i otwarty

W zależności od tego, jak głębokie są kieszonki z zalegającym kamieniem, wykonać można kiretaż zamknięty lub otwarty. Oba zabiegi są przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym. Kiretaż zamknięty jest zalecany w przypadku kieszonek o głębokości do 5 mm i polega na usunięciu złogów poddziąsłowych bez nacinania dziąseł oraz odsłaniania korzenia. Z kolei kiretaż otwarty wykonuje się po wcześniejszym nacięciu dziąsła oraz odsłonięciu korzenia. Po zabiegu dziąsła zaopatruje się szwami.

 

Pomimo faktu, że kiretaż zawsze jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, przez kilka dni po zabiegu pacjent może odczuwać skutki uboczne. W przypadku kiretażu otwartego jest to m.in. zasinienie warg lub policzka, obrzęk, czasowa utrata czucia dziąseł oraz niewielkie ilości krwi w ślinie. Niekiedy pacjenci skarżą się również na zwiększoną ruchomość zębów oraz dużą nadwrażliwość na zimne i gorące pokarmy.


HIGIENA


Aby zminimalizować przykre dolegliwości oraz maksymalnie skrócić czas rekonwalescencji po zabiegu, pacjent powinien bezwzględnie przestrzegać zaleceń stomatologa. Bezpośrednio po kiretażu należy unikać gwałtownego pochylania głowy, prowadzącego do przekrwienia dziąseł oraz przyjmować przepisane przez lekarza antybiotyki i leki przeciwbólowe. Przez około dwie doby nie wolno palić ani pić alkoholu, zaś przez około tydzień – stosować miękką, półpłynną dietę oraz unikać gryzienia twardych pokarmów.

 

Jeśli chodzi o higienę bezpośrednio po zabiegu, początkowo należy stosować specjalistyczne, bardzo miękkie szczoteczki przeznaczone dla osób po zabiegach chirurgicznych, zaś mycie zębów ograniczyć do samych koron. W czasie określonym przez stomatologa trzeba również zrezygnować ze stosowania nici dentystycznych oraz irygatora – ich działanie może być bowiem inwazyjne i doprowadzić do rozejścia nałożonych na dziąsła szwów. W celu utrzymania higieny jamy ustnej dopuszczalne jest delikatne płukanie ust wodą kilka razy dziennie.

 

Zabieg kiretażu wykonany odpowiednio wcześnie umożliwia zupełne zlikwidowanie stanu zapalnego, a dodatkowo – ponowne połączenie się tkanek przyzębia z korzeniem zęba oraz odbudowę prawidłowych, płytkich kieszonek dziąsłowych.

 

źródło: https://dentonet.pl/kiretaz-kiedy-warto-przeprowadzic/

Bema 6a

68-100 Żagań

Zapytaj o termin

kontakt@stomprot.pl

Godziny otwarcia:

Pn:        09:00 - 15:30

Wt - Pt: 13:00 - 18:00

UWAGA

Gabinet nieczynny do 2 sierpnia 2023