CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA
PODCIĘCIE WĘDZIDEŁKA
Zbyt krótkie wędzidełko języka u niemowlaka może powodować trudności w ssaniu piersi, a co za tym idzie być przyczyną zbyt szybkiego przejścia dziecka na mleko modyfikowane.
Przerośnięte i niskie wędzidełko wargi górnej jest zwykle przyczyną diastemy, czyli przerwy pomiędzy siekaczami oraz tzw. dziąsłowego uśmiechu. W tych przypadkach zaleca się wykonanie frenotomii, czyli zabiegu podcięcia wędzidełka.
CHARAKTERYSTYKA
Wędzidełko jest tworem włóknistym, który łączy ze sobą dwa elementy oraz ogranicza ich ruchomość. U człowieka wyróżnia się kilka wędzidełek – między innymi wędzidełko wargi górnej, wargi dolnej, języka, łechtaczki czy napletka prącia. Wędzidełko jest zbudowane z tkanki łącznej włóknistej, a pokrywa je błona śluzowa. Popularnym zabiegiem wykonywanym w gabinetach stomatologicznych jest plastyka wędzidełek warg górnej i dolnej. Od podcięcia wędzidełka górnej wargi zwykle rozpoczyna się leczenie ortodontyczne oraz protetyczne. Natomiast zabieg podcięcia wędzidełka języka jest często zalecany przez laryngologów i logopedów. Wskazaniem do zabiegu są trudności z ssaniem piersi u niemowlaków oraz wady wymowy u starszych dzieci.
PRZEBIEG ZABIEGU
Podcięcie wędzidełka języka
Wędzidełko języka jest fałdem tkankowym łączącym dolną powierzchnię języka z dnem jamy ustnej. Wędzidełka różnią się pod względem długości, grubości oraz sprężystości. Osoby, które mają ankyloglosję, czyli za krótkie wędzidełko, kwalifikują się do zabiegu podcięcia wędzidełka języka nazywanego frenotomią. Frenotomię wykonuje się u osób, u których wędzidełko jest na tyle krótkie, że ogranicza zakres ruchów języka. Ankyloglosja często występuje u niemowląt. Objawia się trudnościami w ssaniu piersi, co z kolei skutkuje odrzuceniem piersi przez dziecko i szybszym przejściem niemowlaka na sztuczne mleko. Zdarza się także, że jest wykrywana u starszych dzieci przez logopedę. Dzieci, które mają za krótkie wędzidełko języka zwykle seplenią. Ankyloglosja objawia się także ślinotokiem oraz trudnościami z przełykaniem.
Podcięcie wędzidełka wargi górnej
Wędzidełko wargi górnej jest pionowym fałdem błony śluzowej łączącym wewnętrzną stronę wargi górnej z wyrostkiem zębodołowym szczęki. Wędzidełka wargi górnej różnią się kształtem, grubością oraz miejscem przyczepu. Ze względu na typ przyczepu wyróżnia się wędzidełka śluzówkowe, dziąsłowe, brodawkowe oraz penetrujące. Dwa pierwsze uznaje się za prawidłowe, a dwa ostatnie zwykle wymagają przeprowadzenia zabiegu podcięcia wędzidełka wargi górnej. Wskazaniem do zabiegu jest także przerost wędzidełka lub jego niedostateczne wykształcenie. Wady rozwojowe wędzidełek oraz ich niewłaściwy przyczep są przyczynami problemów ortodontycznych i protetycznych. Niskie i przerośnięte wędzidełko jest powodem diastemy - przerwy pomiędzy siekaczami lub tzw. gummy smile, czyli dziąsłowego uśmiechu. Problemy te są postrzegane przez pacjentów jako poważne defekty estetyczne.
Przerośnięte wędzidełko wargi górnej a rodzaje zabiegów
W przypadku przerośniętego wędzidełka wargi górnej wykonuje się:
- frenulotomię– zabieg polegający na podcięciu wędzidełka, najczęściej jest wykonywany u osób z cienkim wędzidełkiem,
- frenulektomię – wycięcie niskiego i sprężystego wędzidełka,
- renuloplastykę – plastyka wykonywana w przypadku szerokiego wędzidełka z licznymi włóknami tkanki łącznej.
Wycięcie lub podcięcie wędzidełka można wykonać tradycyjnie za pomocą skalpela lub z użyciem techniki laserowej. Obecnie zdecydowana większość zabiegów jest wykonywana laserowo w znieczuleniu powierzchniowym lidokainą. Zabieg trwa zaledwie kilka minut, jest bezkrwawy i nie wymaga założenia szwów. Rana goi się przez około dwa tygodnie.
źródło: https://www.medme.pl/artykuly/na-czym-polega-podciecie-wedzidelka-co-warto-wiedziec,69967.html