PROTETYKA
KORONY PORCELANOWE
Korona zęba to jego widoczna część (ząb składa się z korony oraz korzenia). Korony dentystyczne są specjalną, stałą „nadbudową” dla zębów, które zostały zniszczone.
Korony porcelanowe to najbardziej estetyczny rodzaj koron. Są one dopasowane odcieniem do reszty zębów, a ich kształt jest dowolnie dopasowywany.
CHARAKTERYSTYKA
Korony porcelanowe są najczęściej wstawianymi koronami. Wskazaniem do założenia koron protetycznych są duże zniszczenia zęba, wywołane próchnicą, złamaniem lub patologicznym starciem zęba. Korony mogą być także stosowane na bardzo słabych zębach po leczeniu kanałowym. Są także sposobem, jaki oferuje stomatologia estetyczna, na korektę estetyczną i ortodontyczną zębów, w przypadku krzywych zębów, trwale przebarwionych, z problemami ze szkliwem. Korony protetyczne są rozwiązaniem ostatecznym, kiedy nie ma innej możliwości poprawy stanu zębów, a to dlatego, że ząb pod koronę musi być znacznie spiłowany.
Nałożona na zęba korona porcelanowa nie odbiega wyglądem od zęba naturalnego. Porcelana jest równie trwała jak naturalne zęby, więc nie trzeba specjalnie uważać przy gryzieniu. Trwałość koron porcelanowych jest jednak mniejsza niż koron metalowych. Dlatego też w przypadku zębów tylnych, to właśnie korony metalowe są zwykle pierwszym wyborem. Zęby przednie, ze względu na walor estetyczny, są zastępowane koronami porcelanowymi.
Zaletą stosowania koron porcelanowych jest fakt, że są one mocowane na stałe i można ich używać tak, jak używa się naturalnych zębów. Nie wyjmuje się ich z ust i nie wypadają, tak jak protezy ruchome.
STOSOWANIE
Koronę porcelanową można stosować na korzeniach naturalnych zębów, których naturalna korona uległa zniszczeniu – całkowitemu złamaniu lub rozległemu zniszczeniu z powodu próchnicy. Rzadko zdarza się, że starcie zęba jest tak duże, że wymaga on nowej korony. Korony porcelanowe są także sposobem na szybsze leczenie ortodontyczne, jeśli w zgryzie są wady i można je poprawić za pomocą korekty kilku zębów. W przypadku, jeśli korona jest mocowana do zęba naturalnego, jego korzenie muszą być jednak przeleczone kanałowo i całkowicie martwe. Ząb musi być odpowiednio przypiłowany, aby można było na nim osadzić koronę.
źródło: https://portal.abczdrowie.pl/korony-porcelanowe